The crown – hit Netflixa o rodzinie królewskiej

Brytyjsko – amerykańska produkcja wyprodukowana na zlecenie platformy internetowej Netflixa. Opowiada o życiu królowej Elżbiety II. Obecnie zostały udostępnione 3 sezony, a kolejne dwa są w przygotowaniu. Serial otrzymał dwa złote Globy w 2016 roku w kategorii najlepszy serial dramatyczny oraz najlepsza aktorka w serialu dramatycznym dla Claire Foy. Serial okazał się prawdziwym hitem. W czym tkwi fenomen?

Koncepcja

Za scenariusz odpowiada Peter Morgan. Tworzył takie produkcje jak Królowa (dostał Złotego Globa), Kochanice króla czy Medium. Muzykę do czołówki stworzył Hans Zimmer. Prasa podaje, że The Crown jest jedną z najdroższych produkcji w historii telewizji. CO dwa sezony następuje zmiana aktorów, tak by wiek odpowiadał postaciom na ekranie. Pierwotnie zapowiadano sześć sezonów i miał prowadzić aż do współczesnych wydarzeń. W tym roku wycofano się z tej obietnicy. Każdy z sezonów ma 10 odcinków, które trwają od 40 do 60 minut i przedstawiają chronologicznie ważne wydarzenia z życia korony. Historyczne wydarzenia przeplatają się z retrospekcjami. Serial zaczyna się w momencie choroby króla Jerzego VI i ślubu Elżbiety z Filipem. Pokazuje obejmowanie tronu, czasy panowania i ważnych politycznie wydarzeń. Nie brakuje również skandali i prywatnych scen z życia w pałacu Buckingham. Twórcy przedstawiając dane wydarzenie zadbali, by na końcu była informacja dotycząca danej sytuacji. Pierwszy sezon obejmuje lata 1947-56. Pokazuje ślub Elżbiety, pierwsze wyjazdy, oficjalne obowiązki, śmierć króla. Pojawia się zagadnienie wielkiego smogu londyńskiego, sekretów Churchilla. Obserwujemy zmiany premierów, ich prywatne audiencje u królowej, spotkania, bankiety i bale, wizyty głów państwa i służbowe podróże. Prywatnie zarówno Elżbieta jak i Filip mają czas na spędzanie czasu we dwoje, pojawiają się również pierwsze konflikty, które powoduje protokół królewski. Nie zabraknie również księżniczki Małgorzaty i jej rozterek.

Drugi sezon obejmuje lata 1957 – 1964. Zaczyna się od kryzysu sueskiego, kończy narodzinami księcia Edwarda. Pojawiają się poważne problemy w małżeństwie królowej i księcia. Elżbieta znajduje dowody świadczące o romansie Filipa. Zgodnie twierdzą, że do rozwodu nie może dojść. W dalszym ciągu możemy obserwować historię Małgorzaty. Na jaw wychodzą dawne tajemnice i intrygi. Pojawia się John i Jackie Kennedy. Ważne negocjacje i problemy z dziećmi. Trzeci sezon zaczynamy od pojawienia się nowego premiera. Mamy rok 1964. Pojawia się mnóstwo nowych wątków. Obserwujemy pracę królowej i monarchię, która powoli się rozsypuje. Pojawia się także matka Filipa. Poznajemy dzieci królowej, ich problemy w społeczeństwie i miłosne zawirowania. Sezon kończy się w 1977 roku jubileuszem panowania i od tego roku rozpocznie się 4 sezon. Pojawi się w nim Diana i Margaret Thatcher.

Sprawdź również:  Być jak ulubiony bohater – o gadżetach z filmów i seriali

Aktorzy

Królowa Elżbieta:
1 i 2 sezon: Claire Foy – brytyjska aktorka, za rolę młodej Elżbiety dostała Złotego Globa. Zadebiutowała w filmie Piekło Pocztowe. Zagrała żonę słynnego astronauty w filmie „Pierwszy Człowiek”

3 i 4 sezon: Olivia Colman – laureatka Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w Faworycie, jest dziesięć lat starsza od Clarie Foy więc zastąpiła ją w roli Elżbiety. Na koncie ma rolę Carol Thatcher w filmie Żelazna Dama. W 2012 zagrała Elżbietę II w filmie Weekend z królem. Swoją rolę dostała również w Morderstwie w Orient Expressie.
5 sezon: Imelda Staunton – znana z roli Dolores Umbridge w Harrym Potterze. Zastąpi Olivię Colman jako Elżbietę II w ostatnim sezonie serialu. Nominowana do Oscara i Złotego Globu. Laureatka BAFTA za rolę w Vera Drake. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról w serialach i filmach

Książę Filip:
1 i 2 sezon: Matt Smith – książę Filip w 1 i 2 sezonie serialu. Razem z Clarie Foy tworzą niemalże idealny duet na niebieskim ekranie. Brytyjski aktor teatralny i filmowy. Znany z roli Doktora Who.

3 i 4 sezon: Tobias Menzies – zastąpił Matta jako Książę Filip w 3 i 4 sezonie. Podobnie jak poprzednik występuje na deskach teatru. Zagrał m.in. w Grze o Tron i Casino Royale.
5 sezon: nie podano

Księżniczka Małgorzata:
1 i 2 sezon: Vanessa Kirby   – angielska aktorka. Swoje występy w Mission: Impossible – Fallout, Obywatel Jones i Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw może zaliczyć do bardzo udanych. W The Crown gra siostrę królowej. Razem z Clarie Foy pokazały nieco inny obraz życia w pałacu Buckingham.

The crown – hit Netflixa o rodzinie królewskiej

3 i 4 sezon: Helena Bonham Carter – odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego, nominowana do Oscara, Złotego Globu i innych atrakcyjnych nagród. Znana ze swoich ról u boku Deppa w filmach Tima Burtona. Zagrała żonę Jerzego VI w filmie „Jak zostać królem” i  Bellatrix Lestrange w produkcjach z uniwersum Harrego Potetra. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról.
5 sezon: nie podano

Sprawdź również:  Być tam gdzie bohater z filmu – o miejscach w których kręcono kultowe sceny

The Crown okazało się produkcją idealną. To, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami jest dla wielu osób interesujące. Serial bawi, uczy i pokazuje, że pomimo wielu obowiązków królowa jest matką, żoną i kobietą, która musi wiele znieść. Co na to sama królowa? Media donoszą, że pierwszy sezon przypadł Jej Królewskiej Mości do gustu, drugi podobno miał ją nieco rozczarować.