Ramki do zdjęć – od czego zacząć?

Mimo iż coraz popularniejsze staje się przechowywanie zdjęć na komputerach lub wyświetlanie wybranych fotek w ramkach cyfrowych, nic nie zastąpi klasycznego zdjęcia. To, co kiedyś zajmowało kilka dni i było czynnością charakteryzującą się skupieniem i skrupulatnością, obecnie trwa kilka sekund. Ten dodatkowy czas, który naturalnie musiałby zostać poświęcony na dwukrotne odwiedzenie tego samego punktu lub oczekiwanie na wywołanie zdjęć możesz spożytkować na stworzenie własnej oryginalnej ramki na zdjęcia.

Jedno zdjęcie mówi więcej niż słowa

Najprostszym sposobem jest kupienie zwykłej ramki na zdjęcia, którą możemy własnoręcznie ozdobić za pomocą gorącego kleju i wybranych dodatków. Taka ramka wcale nie musi przypominać prezentu od przedszkolaka – możemy ją dowolnie ozdobić wysuszonymi roślinami, kamieniami czy starą biżuterią, a nawet połamaną płytą CD. Dzięki różnorodnym dodatkom nadamy jej nie tylko charakteru – sprawimy, że wspomnienia związane ze zdjęciem ożyją. Przykładowo, nadmorskie wakacje uwiecznione na światłoczułym papierze z pewnością będą się świetnie prezentować w otoczeniu muszli zebranych na tym samym wyjeździe.

Nie musisz od razu znać się na heblowaniu, by samodzielnie stworzyć coś kreatywnego i efektownego. Wystarczy, że na najbliższym spacerze znajdziesz 4 podobne do siebie gałązki i zwiążesz je sznurkiem lub muliną. Możesz tez wzmocnić całość klejem. Wtedy wystarczy przykleić brzegi zdjęcia do tak stworzonej ramki i gotowe. Z kolei jestli szukasz nieszablonowego pomysłu, dzięki któremu umieścisz zdjęcie na ścianie, postaraj się o 4 cienkie kantówki. Następnie naklej po dwie na górny i dolny brzeg zdjęcia. Gdy już klej wyschnie, do górnego brzegu doklej mocny sznurek. W ten sposób w krótkim czasie uda ci się zrobić nietypową ramkę, która zachwyci gości.

Ramki na wiele zdjęć

Jeśli z kolei chcesz upiec kilka pieczeni na jednym ogniu, warto pomyśleć o ramkach, które pozwolą Ci na powieszenie na ścianie kilku zdjęć. Z powodzeniem możesz użyć dużej ramy od obrazu lub od lustra, a nawet kupionej w sklepie. Wystarczy, że przykleisz dwa lub trzy sznurki do brzegów ramki, a zdjęcia przypniesz spinaczami lub klipsami. Możesz też połączyć ze sobą kilka drewnianych desek, dokleić do nich klipsy od papieru i po wyschnięciu doczepić zdjęcia. By dodatkowo udekorować ramkę możesz zawiesić lub przykleić do niej światełka LED, które dodadzą ramce charakteru.

Sprawdź również:  Kreatywne pakowanie prezentów – jak zaskoczyć każdego!

Dla bardziej zaawansowanych początkujących

Jeśli proste rozwiązania nie są dla Ciebie i szukasz wyzwania, przygotuj kilka kantówek (najlepiej frezowanych), papier ścierny oraz klej i piłę do drewna. Po przygotowaniu kantówki i wyznaczeniu, jaki rozmiar ramki chcesz osiągnąć, odetnij piłą właściwą długość pod kątem 45 stopni (możesz do tego użyć kątomierza). Każdy z przeciętych kawałków następnie przetrzyj papierem ściernym. Gdy kantówki są już gotowe, na miejsca styku nałóż klej do drewna i ułóż je w całość. Następnie zajmij się drewnem – jeśli chcesz, by kantówka zachowała swój kolor, musisz użyć wosku, oleju lub lakieru. Jeśli wolisz pomalować ją na kolor, zdecyduj się na farbę akrylową. Możesz też skorzystać z materiałów do dekoracji dostępnych na rynku, które służą do, na przykład, tworzenia efektu pękania. Przed stworzeniem wyjątkowej ramki na zdjęcia powstrzymuje Cię tylko wyobraźnia.