Papier kontra czytnik – wielka bitwa na książki

Kiedy pojawiły się pierwsze książki były wielkie, nieporęczne, drogie i przede wszystkim niedostępne. Z pewnością kojarzysz przypinanie wielkich woluminów do pulpitów za pomocą łańcuchów w obawie przed kradzieżą. Wraz z rozwojem techniki książki papierowe najpierw zyskały na popularności a potem znowu straciły kiedy na rynek weszły e-booki. Czy w końcu rozwiąże się odwieczny problem: która forma czytania będzie lepsza? Jakie są ich mocne i słabe strony?

Jedna okładka – jedna książka

To chyba jedna z najważniejszych różnic, która dotyczmy tych dwóch sposobów czytania. W jednym (nota bene lekkim) czytniku masz możliwość trzymania setek jak nie tysięcy różnych pozycji. Papier zajmuje więcej miejsca więc i regał na książki będzie Ci potrzebny. To jedna z fundamentalnych zalet czytników. Są lekkie, przenośne i mają dużą pamięć. Jednym kinięciem można zmienić książkę na inną, podczas gdy papierowych wersji trzeba by mieć kilka sztuk, co znacznie obciąża bagaż, np. podczas podróży. Oczywiście możesz postawić na wersje kieszonkowe stworzone właśnie do zabierania ich ze sobą w każde możliwe miejsce.

Zapach

Jeżeli jesteś fanem papierowych książek to z pewnością po zakupie nowych je wąchasz. Zapach świeżo wydrukowanej pozycji to jeden z piękniejszych jakie można poczuć jeżeli jesteś molem książkowym. Czytnik niestety takich doznań nie zapewnia.

Zawsze pod ręką

Czytnik e-booków ma jedną wadę. Jest wynalazkiem techniki w dodatku na baterie. Bateria może się wyładować w najmniej odpowiednim momencie jeżeli odpowiednio wcześniej nie sprawdzisz czy jest wystarczająco mocy. Papierowa książka nigdy nie zostawi Cię w najbardziej fascynującym momencie (no chyba, że autor jest sadystą), ale technicznie nie ma takiej opcji.

Wytrzymałość

Tutaj mamy kwestię sporną. Teoretycznie czytniki są wodoodporne. Nie ma więc ryzyka, że trzymany w torebce czy plecaku napój zaleje Twoją ulubioną książkę czy wypożyczoną z biblioteki pozycję. Z drugiej strony kiedy książka upadnie na ziemię nic jej się nie stanie. Czytnik może doznać uszkodzeń mechanicznych.

Sprawdź również:  Książki lekiem na całe zło

Większy wydatek?

Obecnie na rynku wydawniczym książki kosztują między 30 a 50 zł. Mowa tutaj o powieściach, kryminałach i innych książkach nienaukowych. Jest top wydatek jednorazowy. Książkę zawsze można sprzedać w korzystnej cenie i odzyskać część wydanych pieniędzy. Oprócz wydatku na sam czytnik (a te potrafią sporo kosztować) musimy inwestować w książki, które w elektronicznej wersji wcale nie są tańsze od papierowej. Natomiast zgubienie jednej książki nie jest jeszcze tragedią bo zawsze można ją kupić ponownie. Jeżeli stracisz czytnik to zniknie nie tylko Twoja wirtualna biblioteka ale także sprzęt, który czasami bywa drogi.

Gadżety

Zakładki, podpórki, lampki, okładki – do książek można dokupić wiele gadżetów. Zarówna pasujących do danej pozycji jak i personalizowanych. Do czytnika e-booków możesz dokupić najwyżej etui. Więc jeżeli jesteś molem książkowym i uwielbiasz gadżety to papierowa książka zdecydowanie wygrywa. Różne akcesoria są także świetnym pomysłem na prezent, bo możesz wykonać je własnoręcznie.

Noc

Czytnik e-booków umożliwia czytanie w nocy przez to, że jest podświetlany. Słabo oświetlone miejsca, pociąg czy łóżko często wymagają kombinowania. Teoretycznie można kupić lampkę dedykowaną do książek ale nigdy nie wiesz czy nie będzie ona przeszkadzała innym. W czytniku ustawisz sobie stopień podświetlenia wedle własnych upodobań dzięki czemu nie musisz się martwić o brak światła. O taka zaleta.

Jedną fundamentalną różnicą jest to, że na papierowej książce autor zawsze może złożyć swój podpis. Czytnika niestety nie opatrzy imienną dedykacją. Jednak czy papierowa książka jest mniej wartościowa od elektronicznej wersji? Odpowiedź brzmi nie. Ani w jedną ani w drugą stronę. Wszystko zależy od Twoich upodobań. Jeżeli czytasz dużo, często i nie masz miejsca ani w domu ani w torbie na trzymanie papierowych książek wybierz czytnik. Jeżeli zapach papieru i farby drukarskiej jest dla Ciebie czymś bez czego nie możesz żyć, nie pozostaje Ci nic innego jak kupić porządny regał i zbierać kolekcje książek.

Sprawdź również:  Jak własnoręcznie wykonać zakładkę do książki?