Książki lekiem na całe zło

Mówi się, że poziom czytelnictwa w Polsce stale się podnosi. Bookstagramerzy i blogerzy nieustannie zachwycają zdjęciami czy recenzjami nowości, inspirując coraz to większą liczbę Polaków i namawiając ich do czytelniczych challenge’y. W trakcie trwającej pandemii książki stały się prawdziwą odskocznią. Pozwalają one inaczej spojrzeć na świat, co w obecnej sytuacji dla niektórych okazuje się zbawienne.

Internetowe księgarnie na start

Wydawanie książek w tym okresie jest niezwykle trudne. Pozamykanie księgarni przysporzyło wielu problemów. Ze spadkiem klientów borykają się nie tylko wielkie koncerny, ale i lokalne księgarnie, które nie prowadziły działalności internetowej. Większe sieci do tej pory nieustannie prześcigały się w działaniach marketingowych, które miały przyciągnąć wielu klientów. To właśnie tam przybyły spore obniżki zarówno na książki znanych autorów, jak i debiutantów, co ułatwiło im nieco start na rynku. Serie zaczęto sprzedawać w pakietach, a wydawnictwa uruchomiły więcej opcji wysyłkowych. Kusząca jest zwłaszcza darmowa wysyłka, która wielu osobom pozwala zaoszczędzić.

Warto też zainteresować się ebookami, które od jakiegoś czasu kosztują niewiele mniej, niż papierowe wersje książek. Zamknięte biblioteki, atrakcyjne ceny i opcja darmowej dostawy skutecznie przyciąga fanów czytelnictwa. Wiele osób w końcu przeczyta książki, na które nigdy nie wystarczało czasu.

Spotkania autorskie online

Kontakt pisarza z czytelnikiem jest niezwykle ważny. Każdy ma przecież grono odbiorców, którym zależy, by chociaż przez chwilę porozmawiać o fabule najnowszego dzieła, zadać pytanie o losy bohaterów czy po prostu zdobyć autograf. Niestety odwołanie wszystkich spotkań autorskich „na żywo” uniemożliwiło kontakt z autorami – no, może poza ich kontami na mediach społecznościowych.

Dobrym rozwiązaniem w obecnej sytuacji okazały się spotkania online. Co prawda nadal nie możesz porozmawiać prywatnie czy liczyć na podpisanie książki, ale zawsze możesz spędzić trochę czasu z ulubionym pisarzem bez konieczności wychodzenia z domu. Sytuacja z pewnością odstresowała debiutantów, którzy swoje książki promowali jedynie w wirtualnym świecie i nie mają za sobą jeszcze żadnego rzeczywistego spotkania z fanami. W ten sposób powoli przyzwyczajają się do swojej sławy. Dystrybutorzy i wydawnictwa również stanęli na głowach by zamówienia wysłać przed terminem, w efekcie czego nowe pozycje były u odbiorców jeszcze szybciej.

Sprawdź również:  Prawdziwe baśnie braci Grimm

Targi książki prosto z domu

Kolejnym rozwiązaniem, które skutecznie promuje czytelnictwo w czasach pandemii są Wirtualne Targi Książki. Z powodu wirusa odwołane zostały wszelkie imprezy, które mają za zadanie promować autorów i ich twórczość. Nie odbyły się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, odwołany został Festiwal Książki w Opolu. By nie pozostawić fanów w tej trudnej sytuacji, powstały targi w internecie. To spotkania z różnymi autorami na live. Dzięki temu bez kolejek i w domowym zaciszu możesz spędzić wieczór z kilkoma znanymi autorami naraz. W komentarzach możesz przesyłać swoje propozycje pytań, które zadaje prowadzący. Takie rozwiązanie nie oddaje klimatu stania w kolejce czy dyskusji z innymi fanami, ale jest bezpieczne z pewnością stanowi dobrą alternatywę.

Rynek wydawniczy w dobie pandemii przeżywa spory kryzys. Książka nie jest produktem pierwszej potrzeby, dlatego sporo osób zrezygnowało z jej zakupu. Księgarnie stacjonarne straciły klientów, są zmuszone do zwalniania pracowników, a niektóre trzeba będzie zamknąć. Potrzebne surowce, takie jak papier czy płótna, też miały spore opóźnienia w dostawach, przez co nie można było drukować kolejnych egzemplarzy. Jeżeli jednak jesteś molem książkowym lub chcesz zacząć czytelniczą przygodę, to postaw na ulubionego autora i kup jego książkę. W ten sposób nie tylko wspomożesz rynek wydawniczy, ale też na chwilę odpoczniesz od pandemii.