Jak własnoręcznie wykonać zakładkę do książki?

Personalizacja dotyka każdej dziedziny życia. Dopasowujemy do siebie tapety w telefonach, kolory aplikacji, a podczas zakupów sięgamy po takie ubrania, które wyrażą naszą osobowość. Podobnie jest z gustem muzycznym i książkowym. A skoro każdy z nas ma najlepszy gust, powinniśmy celebrować ten fakt. Wybieranie książek jest jak tworzenie własnej playlisty – na półce znajdą się tylko najważniejsze dzieła. Na okładkę mamy szczątkowy wpływ, jednak możemy sobie podarować odrobinę komfortu, samodzielnie wykonując zakładki do książek.

Zainspiruj się ulubionymi książkami

Nie potrzebujesz drogiego programu graficznego, by stworzyć jedyne w swoim rodzaju zakładki na wzór ulubionych dzieł literatury. Możesz wydrukować kilka fantastycznych elementów, jak choćby symbole popularne w danej sadze i udekorować nimi prostokątny kawałek papieru. Możesz też fantazyjnie powycinać rogi karteczki i na jednej z jej końców umieścić kawałek materiału.

Na przykład, wzorując się na sławnej sadze J. K. Rowling, możesz nakleić na kartkę  godło jednego z domów Hogwartu, pokolorować tło na właściwy mu kolor, a na końcu kartki zrobić dziurkaczem miejsce na przewiązanie materiału w tym samym kolorze. Jeśli wolisz sagę G. R. R. Martina, możesz postąpić podobnie. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie na zakładce znanego cytatu i zalaminowanie kartki, by się nie uszkodziła. 

Głodne zwierzątka zjedzą Ci książki

Zakładka nie zawsze musi być prostokątem, który wsadzamy między kartki. Jeśli lubisz nieszablonowe, a nawet zabawne rozwiązania, to ta propozycja zdecydowanie przypadnie Ci do gustu. Przede wszystkim zainspiruj się tym, co znajdziesz w internecie – możesz wybrać sowę, jelenia czy nawet jeża. Jeśli masz talent malarski, wykorzystaj go.

Na kartce narysuj wybrane przez siebie zwierzę, po czym dodaj jego obrys. Powinien on mieć od kilku milimetrów do centymetra. Następnie zaznacz ołówkiem horyzontalnie, w którym miejscu znajduje się połowa obrysu i nożem do papieru oddziel dolną część obrazka od obrysu w taki sposób, by można ją było lekko odgiąć w górę lub w dół. Teraz spójrz na swoją książkę – zakładka powinna idealnie zaczepić się na jednej stronie tak, by cała twarz zwierzątka była widoczna.

Sprawdź również:  Papier kontra czytnik – wielka bitwa na książki

Innym sposobem jest zszycie ze sobą dwóch kawałków materiału w ten sposób, by móc założyć je na róg strony. Można też doszyć wybrane przez siebie elementy, jak choćby oczy, zęby czy włosy – w ten sposób stworek zyska nieco charakteru. Nie musisz się ograniczać do zwierzątek i stworków – pozwól swojej kreatywności przejąć stery. Kilka minut z nicią wystarczy, by stworzyć prostą, ale efektywną nakładkę w kształcę serca czy muszli.

Materiał i elastyczna opaska – czy to może się udać?

Jasne, o ile przestrzegasz kilku zasad. Najważniejsze, to odpowiednio dobrać rozmiar elastycznej opaski, by nie zgniotła kartki. Sam pasek możesz znaleźć w sklepach papierniczych lub z akcesoriami do włosów. Kiedy już uda Ci się dopasować rozmiar paska do swojej książki wystarczy zszyć dwa jej końce i dodać własne elementy. Możesz naszyć na nią kawałki materiału – kształt i forma zależy od Ciebie. Możesz też przez zszyciem umieścić na gumce kapsel z puszki, który wskaże Ci, w którym miejscu zaczniesz czytać następnym razem, gdy otworzysz książkę. Tak zrobiona zakładka z pewnością posłuży Ci długie lata, a do tego nie zsunie się z kartki ani z niej nie wyleci, co jest zdecydowanie jej największą zaletą.

Z kolei, jeśli chcesz spróbować czegoś prostszego, ale równie efektownego, możesz wyciąć z kawałka kartonu kształt kubka lub filiżanki i wykleić go różnymi materiałami i kolorami. Kolejnym krokiem jest przyklejenie do kartonu sznureczka wraz z papierkiem, na którym zazwyczaj jest nazwa producenta. Oryginalną plakietkę możesz zakleić wybranym przez siebie wzorem lub oderwać i przykleić z dwóch stron sznureczka własną plakietkę. Gotowe! Możesz wracać do czytania wraz ze swoimi nowymi zakładkami.