Jak skutecznie korzystać z kalendarza?

Piękne, czyste i czytelne strony kalendarza to marzenie każdej z nas. Jednak, aby je osiągnąć, trzeba nabrać trochę wprawy. W końcu chyba każdemu zdarzyło się kupić (za) drogi kalendarz lub planner i beznamiętnie porzucić go po paru dniach użytkowania. Właśnie dlatego przybywamy z odsieczą, by nauczyć Cię odpowiedzialnego używania codziennego kalendarza, który znacznie ułatwi organizacje czasu.

Daj się ponieść… estetyce

Być może brzmi to dość dziwnie, jednak w prowadzeniu kalendarza pomocny bywa sam design. Wybierz wzór, który najzwyczajniej w świecie do Ciebie przemawia. Zanim zdecydujesz się na zakup, przejrzyj jego zawartość. Najważniejsze, by wszystkie podziałki odpowiadały Twojemu sposobowi planowania. Co więcej, warto dostosowywać grubość kalendarza do swoich wymagań. Jeśli wiesz, że będziesz go wszędzie brać ze sobą, lepiej zdecyduj się na lżejszy i nieco cieńszy model. Poza tym dobrze jest również zaplanować sam zakup. Jeśli wybierzesz się na poszukiwania nieco po sezonie, czyli w drugim, trzecim tygodniu stycznia, wówczas możesz liczyć na przeceny.

Jak skutecznie korzystać z kalendarza?

Dziel i rządź

Aby Twój kalendarz był dla Ciebie w pełni przejrzysty ważne, by dostosować go Twoich wymagań oraz, przede wszystkim, planów. Szczególnie polecaną metodą jest dzielenie poszczególnych zadań na konkretne kategorie np. czynności, o których pod żadnym pozorem nie możesz zapomnieć oraz zadania, które dobrze by było, gdybyś zrobił jednak nic się nie stanie, jeśli przełożysz je na później. Aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń kalendarza, warto zastosować różne kolory do oznaczania poszczególnych kategorii. Poza tym na wolnej przestrzeni możesz rysować tabelki z zadaniami do wykonania w ciągu dnia.

Korzystaj z dodatkowych pomocy

Jeśli nie chcesz wypełniać swojego kalendarza po brzegi, wówczas warto korzystać z różnego rodzaju samoprzylepnych karteczek i fiszek. Zapisuj na nich rzeczy, które zabierają dużo przestrzeni, a zostaną szybko wykonane jak np. listy zakupów, czy spis rzeczy do zabrania w podróż. Dzięki temu Twoja lista zawsze będzie przy Tobie, a w razie nowego pomysłu z łatwością dopiszesz nową rzecz czy produkt. Po zakończeniu zadania karteczkę możesz po prostu oderwać i zaoszczędzić nieco przestrzeni.

Sprawdź również:  Bullet Journal – zaplanuj czas po swojemu

Twórz plany dnia

Dzięki temu nie tylko wyrobisz w sobie nawyk codziennego korzystania z kalendarza, ale również zyskasz kontrolę nad własnym czasem. Oczywiście nikt nie wymaga od Ciebie dzielenia każdej pojedynczej czynności na godziny, czy nawet minuty. Wystarczy, że zapiszesz, jakie zadania chciałabyś dzisiaj wykonać. W takim przypadku dobrze jest podzielić przestrzeń kalendarza na odpowiednie sekcje, takie jak np. priorytety, spotkania, zadania, a nawet cele, które chcielibyśmy osiągnąć danego dnia – picie większej ilości wody, zdrowy obiad itp.

Jak widać, prowadzanie kalendarza to czynność, która wymaga od nas nie lada cierpliwości oraz zaangażowania. Jednak, kiedy dojdziemy do wprawy, okaże się, że kalendarz stał się nieodłączną częścią naszej codzienności, dzięki czemu również sposób naszej organizacji stanie się bardziej efektywny.