Jak odstresować się za pomocą sztuki?

Nieprzespane noce, wypadające włosy, trzęsące się ręce i kawa w zastraszających ilościach to jedne z najczęstszych objawów towarzyszących chronicznie zestresowanej osobie. Jednak poza przyjmowaniem niezliczonej ilości leków, istnieją również inne, zdrowsze i przede wszystkim tańsze sposoby na radzenie sobie ze stresem. Poniżej przygotowaliśmy parę artystycznych metod, które nie tylko skutecznie Cię zrelaksują, ale być może obudzą w Tobie nowe pasje?

Kolorowanki dla dorosłych

To prawdziwy hit ostatnich lat i to nie bez powodu. Piękne, wymyślne wzory już na pierwszy rzut oka sprawiają, że mamy ochotę złapać za kredki i pokolorować je według własnej wizji. To naprawdę świetny sposób na codzienny, wieczorny relaks, który nie tylko ukoi Twoje nerwy, ale również pozwoli Ci na odpoczynek z dala od wszelkich urządzeń. Poza tym możesz do tego zachęcić swoich bliskich, dzięki czemu zyskacie codzienny wspólny rytuał, który sprawi, że mimo zabieganego dnia znajdziecie chwilę dla siebie.

Jak odstresować się za pomocą sztuki?

Narysuj mandale

Spokojnie, nie potrzebujesz do tego zbyt dużych uzdolnień artystycznych. Mandala to po prostu rysunek tworzony na planie koła, który wywodzi się z kultury hinduskiej. Jednak poza tym mandala używana jest również w celach terapeutycznych. Udowodniono, że rysowanie bądź kolorowanie mandali działa kojąco i pozwala na walkę ze stresem. Jeśli czujesz, że stworzenie własnej mandali znacznie przekracza Twoje możliwości, wówczas możesz skorzystać z licznych instruktaży, które z łatwością znajdziesz w internecie, lub możesz kupić gotową mandalę i na początek zająć się kolorowaniem i podążaniem za pięknym wzorem.

Naucz się… pisać

Być może brzmi to jak obelga – w końcu etap nauki pisania i czytania każdy z nas ma już za sobą, jednak czasem warto wrócić do czasów dzieciństwa i dać się ponieść swojej wyobraźni. W tym celu warto zaznajomić się z dość nową sztuką jaką jest hand lettering. Nazwa brzmi co najmniej enigmatycznie, jednak sama czynność jest, właśnie, dziecinnie prosta, a jakże relaksująca. Hand lettering to po prostu sztuka malowania czy też pisania, która polega na tworzeniu pięknych liter i napisów. Jest to znacznie luźniejsze podejście do liter niż w przypadku kaligrafii, ponieważ nie obowiązują nas żadne zasady ani wzorce. Chodzi o to, by wypracować w sobie technikę tworzenia pełnych fantazji napisów, słów i pojedynczych liter. Dzięki temu każdego dnia zyskasz okazje, do tego, by rozwinąć swoje nowy hobby, a przy okazji odetniesz się od otaczającego świata i całego stresu. Jak widać, aby zredukować poziom stresu w swoim życiu, czasami wystarczy wyłączyć telefon, złapać za kredki bądź długopisy i dać się ponieść własnej wyobraźni.

Sprawdź również:  Książki lekiem na całe zło