Jak napisać książkę – rady dla początkujących

Można śmiało stwierdzić, że masz już wszystko, czego możesz potrzebować do napisania książki – i nie chodzi tu wcale o narzędzia. Szczypta talentu, gram wytrwałości i ogromna pasja – można uznać, że te trzy elementy są niezbędne, by osiągnąć sukces. Nawet jeśli miewasz chwile zwątpienia, nie załamuj się. Istnieje wiele sposobów na to, by odzyskać inspirację i osiągnąć sukces.

Przede wszystkim pomysł

Z pewnością wiesz już, jakiego rodzaju książkę chcesz napisać. Niezależnie do tego, czego będzie dotyczyła, musisz zaplanować jej układ. Tego właśnie uczono w szkole – każda rozprawka i każda książka powinna mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie. No, i coś pomiędzy. I właśnie na tym musisz się skupić – zapisuj każdy pomysł, szkicuj charaktery bohaterów i zbieraj informacje. Większość autorów, która odniosła sukces, twierdzi, że dobre planowanie jest kluczem do osiągnięcia celu. Jeśli zmagasz się z brakiem pomysłu lub masz ich za dużo, podziel się tym z bliską osobą. Z pewnością pomoże Ci ona wyeliminować pomysły, którym brakuje polotu i podniesie Cię na duchu. Nie musisz się spieszyć – najważniejsze jest to, żeby czuć się komfortowo, robiąc to, co się kocha.

Konsekwentnie realizuj plan fabuły

Karygodny błąd, którego za wszelką cenę musisz unikać, to brak spójności fabuły. Im więcej pomysłów tym lepiej, ale pamiętaj, że większość tego, co się dzieje, musi mieć jakiś sens. Oprócz głównego wątku fabularnego, którego kulminacja zachodzi na końcu książki, warto ją wzbogacić o poboczne historie, które zachęcą do dalszego czytania i przyczynią się do ostatecznego rozwiązania. Pamiętaj, by swoje postanowienia realizować konsekwentnie. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, to w Twojej książce nie ma miejsca na nieścisłości. Wystrzegaj się nawet podstawowych błędów – nie zmieniaj swojej bohaterce koloru włosów co kilka stron. Gdy nadajesz znaczenie symboliczne pewnemu przedmiotowi, staraj się tego trzymać. Pamiętaj też, że nie wszystko musi być idealne za pierwszym razem – do każdej opisywanej sceny możesz wrócić później i ją skończyć lub poprawić. Jeśli jednak po ukończeniu książki lub rozdziału czujesz, że coś wymaga poprawy lub ponownego przeczytania – nie wahaj się i zaangażuj kogoś bliskiego. Niech wskaże Ci miejsca wymagające poprawy lub podpowie, jak dodać historii dynamizmu. Może ma pomysł na ciekawy punkt zwrotny, który uatrakcyjni lekturę?

Sprawdź również:  Jak własnoręcznie wykonać zakładkę do książki?

Skup się na emocjach

Musisz pamiętać o tym, że książkę piszesz przede wszystkim dla innych ludzi. To emocje towarzyszące lekturze sprawiają, że nie można się od niej oderwać. To właśnie uczucia stoją ponad gatunkiem i przyciągają, nawet jeśli to nie jest typowy dla kogoś rodzaj lektury. Musisz postawić odbiorcę na pierwszym miejscu i zadać sobie pytanie, kim jest, co jest dla niego ważne, co przeżywa i o czym myśli. Musisz wzbudzić jego zainteresowanie już od pierwszej kartki, bo to od niej zależy decyzja, czy chce dowiedzieć się, co będzie dalej. Jeśli pierwsza scena wzbudzi w czytelniku jakieś emocje, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie chciał więcej. Nie oznacza to, że ciągle trzeba w czytelniku utrzymywać ciekawość. Akcja może toczyć się naprzemiennie wolniej i szybciej, jednak pamiętaj, by stopniowo budować napięcie, które odejdzie dopiero w punkcie kulminacyjnym.

Po przeczytaniu dobrej książki czujesz się jak po sytym daniu i o taki efekt walczą wszyscy autorzy. Tak więc nie wstydź się prosić o pomoc bliskich i nie martw się, jeśli planowanie zajmuje Ci dużo czasu. Najważniejsze jest, by efekt Cię zadowolił.