Być tam gdzie bohater z filmu – o miejscach w których kręcono kultowe sceny

Często oglądając film czy serial myślimy sobie: ale chciałbym/chciałabym tam być! Przy odrobinie szczęścia i dobre organizacji to marzenie można zrealizować. Większość filmów przecież kręci się w realnym świecie dlaczego więc nie zrealizować wycieczki? Z pewnością kojarzysz wydrukowane kadry z filmu na tle prawdziwych krajobrazów. Teraz też możesz mieć takie zdjęcie! Przedstawiamy miejsca ze znanych filmów i seriali, które możesz odwiedzić podczas pobytu w danym kraju. 

Stany Zjednoczone

Śniadanie u Tiffany’ego – w jednej ze scen Audrey Hepburn stoi przed witryną pewnego sklepu. Holy podziwia wystawę butku Tiffany & Co, który znajduje się na 5 Alei w Nowym Jorku.

Twierdza – większa część akcji odbywa się na wyspie Alcatraz w zatoce San Francisco. Do 1963 roku działało tam więzienie o zaostrzonym rygorze. Ogromny budynek wciąż wzbudza podziw turystów.

Masz Wiadomość – Meg Ryan i Tom Hanks spotykają się w parku wśród kwiatów i zieleni na 91st Street Community Garden . To miejsce znajduje się w samym centrum Nowego Jorku w Riverside Park.

Bezsenności w Seattle – to kolejny film z udziałem duetu  Meg Ryan i Tom Hanks. W jednej ze scen spotykają się na szczycie Empire State Building w Nowym Jorku.

Kevin sam w Nowym Jorku – jak to mówią nie ma świąt bez Kevina. Jego dom codziennie oglądają turyści z całego świata. Mieści się przy 671 Lincoln Ave w Chicago. Oprócz Central Parku, w którym dzieją się sceny z udziałem kobiety z gołębiami jednym z ważniejszych miejsc jest Rockefeller Center i Plaza Hotel.

Przyjaciele – kultowy serial, który kojarzy chyba każdy. Mieszkanie Moniki filmowe Central Perk znajdują się na 90 Bedford Street. Green Village. Nie ma tam niestety kawiarni z serialu bo została stworzona w studiu filmowym w Los Angeles. Za to jest mała restauracja The Little Owl.

Sprawdź również:  The crown – hit Netflixa o rodzinie królewskiej

Wielka Brytania

Harry Potter – Londyn jest kolebką filmów. Zaczynając od King’s Cross – dworca, na którym zmnajduje się Peron 9 i ¾. W jednej ze ścian znajduje się nawet miejsce, w którym każdy człowiek może poczuć się jak czarodziej – wbity w ścianę wózek z kuframi, przy którym można zrobić sobie zdjecie. Tuż obok znajduje się sklep z gadżetami. Jeżeli chcemy zobaczyć filmowe miejsce musimy zjechać na peron 4 bo to jego wykorzystano jako miejsce do nakręcenia. W centrum znajdziemy Ladenhall Market po którym spaceruje Harry z Hagridem w jednej z pierwszych scen Kamienia Filozoficznego. Na obrzeżach Londynu znajduje się także Warner Bross Studio, w którym kręcono większość scen. Makiety i rekwizyty zebrano właśnie w tym miejscu i udostępniono dla zwiedzających. Oprócz tego lokacje znajdziesz w Yorkshire, Durham, Oksfordzie, Chippenham, Gloucester

Notting Hill –akcja filmu dzieje się w dzielnicy Londynu o takiej samej nazwie. W głównych rolach- Hugh Grand i Julie Roberts. Jedno z bardziej kultowych miejsc, wypełnionych kwiatami to Portobello Road.

Paryż

O północy w Paryżu – nie wypada nie wspomnieć miasta zakochanych, w którym niejeden film został nakręcony. Największą sławą cieszy się mimo wszystko film Woody’ego Allena. Warto zerknąć do miejsca, w którym wszystko się zaczęło – schody kościoła św. Genowefy na Rue de la Montagne Sainte Geneviève. Będąc w Paryżu warto zobaczyć jedną z najsłynniejszych księgarń na świecie Shakespeare & Co. Bookstore. Po drodze warto zobaczyć także Hotel Bristol, Restaurację Le Grand Vefour i Pont Neuf.

Chorwacja

Gra o Tron – to właśnie w Dubrowniku znajduje się „Królewska Przystań”. Siedziba króla Westeros otoczona murami, położona na wysokim klifie jest zlokalizowana na półwyspie. To miejsce poznasz już z daleka.

Turcja

Uprowadzona II – kontynuacja pierwszej części filmu przenosi nas do Stambułu. Na tureckich dachach Liam Neeson biega i skacze uciekając przed zemstą pewnego człowieka.

Sprawdź również:  Filmy od Netlixa i HBO ze świętami w tle

Skyfall – jeżeli chcesz chociaż przez chwilę poczuć się jak Agent 007 to wizyta w Turcji Ci to umożliwi. Podczas jednej ze scen Bond spada z mostu do wody. Miejsca trzeba szukać w Hacıkırı-Karaisalı. Varda Viaduct to właśnie ten most.

Niemcy

Grand Budapest Hotel – wnętrze kultowego wcale nie znajduje się w Budapeszcie. To  Görlitzer Warenhaus. Wybudowany w stylu secesyjnym dom towarowy. Został zamknięty w 2010 roku, później wykupił go nowy właściciel i zgodnie z tradycją ma tam pozostać miejsce, w którym okoliczni mieszkańcy będą mogli zrobić zakupy. Znajduje się na Frauenkirche 5-7 w Görlitz – niedaleko granicy z Polską.

Polskie podwórko

Opowieści z Narnii: Książę Kaspian – miejscem do nagrywania stały się Sudety. Słynny Wodospad Kamieńczyka i Błędne skały to miejsca, których możesz szukać w filmie.

Lista Shindlera – Krakowskie ulice stały się planem zdjęciowym do filmu, w którym główną rolę zagrał Liam Neeson. Możemy podziwiać Dworzec Główny, Kościół Mariacki, ul. Straszewskiego 7 przy której mieszka główny bohater, ul. Ciemna, ul. Szeroka, a także Kamieniołom Libana.Teraz podczas urlopu możesz zwiedzić lokacje z filmów i seriali. Zdjęcie ze „słynnego” miejsca to zawsze piękna pamiątka. Możesz skonfrontować fikcję filmową z rzeczywistością. Dzięki wizytom możesz przez chwilę poczuć się jak bohater jednej z produkcji. Być może odwiedzanie filmowych miejsc stanie się Twoją pasją?