Bullet Journal – zaplanuj czas po swojemu

Koniec miesiąca sprzyja kupowaniu kalendarzy i planerów. Wiele osób poszukuje tego idealnego rozwiązania, które pomieści cały chaos i go solidnie uporządkuje. Na rynku mamy wiele rodzajów kalendarzy, od tych standardowych ściennych przez biurkowe aż po książkowe. Planery wybieramy zwykle na tak zwanym kole czyli ze spiralą zamiast klasycznego szycia kartek. Są wygodniejsze i ciekawsze. Jeżeli jednak nie potrafisz znaleźć odpowiedniego kalendarza dla siebie możesz stworzyć go po swojemu.

Czym jest Bullet Journal?

To połączenie planera i w zasadzie wszystkiego innego. To zwykły zeszyt niezwykle zagospodarowany. Jego atut polega na tym, że możesz stworzyć go po swojemu i dopasować po swojemu. Możesz wypisać sobie cele długo i krótko terminowe. Na bieżąco planować spotkania, wydatki czy nawet czytanie książek. Sam wybierasz czcionkę, dekoracje i motyw przewodni. Każdy tydzień czy miesiąc możesz zaprojektować po swojemu według własnych potrzeb.

Jak zacząć tworzyć?

Od zakupów! Najpierw wybierz się na zakupy i kup wymarzony zeszyt, który idealnie sprawdzi się jako Twój dziennik. Następnie wybieramy coś do pisania. Może to być zwykły cienkopis albo kolorowe i brokatowe długopisy. Pełna dowolność. Wiele artykułów do tworzenia tego rodzaju rzeczy znajdziesz na przykład w empiku.

Kolejnym gadżetem, który pomoże Ci tworzyć piękne strony są pieczątki, na przykład takie z literkami. Idealnie podkreślą ważne rzeczy. Każdą stronę możesz ozdobić naklejkami albo ciekawymi wycinkami. Inwencja twórcza może Cię ponieść.

Co mam pisać?

Najlepiej jednak wypracować sobie jakiś system. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z tego rodzaju planerem to trochę czasu minie zanim uporządkujesz sobie sprawy, tak jak być tego chciał/a. Pierwszą stronę warto potraktować jako tytułową. Zapisz sobie jaki miesiąc właśnie planujesz. Możesz także napisać jakie masz cele na dany okres albo co musisz koniecznie zrobić. Jeżeli jesteś typem uporządkowanego człowieka możesz narysować sobie kalendarz z miejscem na zapisywanie ważnych dat i wydarzeń. Możesz tworzyć specjalne listy, które pomogą Ci w uporządkowaniu czasu. Zapisuj czas i szacuj by lepiej nim gospodarować. Wykonane zadania odhaczaj. Będzie Ci łatwiej zapanować nad chaosem. Z drugiej strony to właśnie idealna okazja, by zobaczyć jak wiele jesteś w stanie osiągnąć. Możesz w nim zrobić osobną rubrykę na cele zawodowe i prywatne. Każdego dnia zaznaczaj sobie co i jak zrobiłeś. W ten sposób możesz tworzyć swój własny system motywacyjny.

Sprawdź również:  Jak skutecznie korzystać z kalendarza?

Jeżeli lubisz zachowywać wspomnienia taki planer będzie idealnym miejscem ku temu. Możesz wklejać zdjęcia z najwspanialszych momentów w Twoim życiu. Dzięki temu nie zapominasz żadnego wydarzenia. Szybko przypomnisz sobie datę i raz dwa przypomnisz sobie jak to było. Do zapamiętywania ważnych momentów w życiu możesz używać specjalnych czcionek albo kolorów dedykowanym właśnie nim.

Planowanie czasu na początku może wydawać się trudne. Nie przejmuj się jeżeli Twój bullet journal nie wyjdzie tak idealnie jak na zdjęciach z Instagrama. Zanim dojdziesz do wprawy musi minąć trochę kartek i zapisanych miesięcy. Ważne, by planer pomagał Ci w organizacji swojego czasu. Zapisany zeszyt możesz schować i zostawić na pamiątkę. Będziesz mieć co wspominać za kilka następnych miesięcy. Pamiętaj, że tworzysz go z myślą o sobie i dla siebie.