Brytyjska Rodzina Królewska – kto jest kim?

Rodziny królewskie mają to do siebie, że ich rodowód jest nieco skomplikowany. Kolejka do tronu długa. Dookoła blichtr, a wstąpienie do rodziny wiąże się z wieloma obowiązkami i odpowiedzialnością. Z pewnością nieraz przekonali się o tym wszyscy członkowie. Skandale, romanse i rozwody

Elżbieta II i Filip Mountbatten.

Królowa z dynastii Windsorów. Córka Jerzego VI i  Elżbiety Bowes – Lyon. Od 6 lutego 1952 jest królową Wielkiej Brytanii. Jest głową 33 państw, między innymi: Australii, Barbadosu, Jamajki czy nowej Zelandii, które mają status Commonwealth realm Urząd objęła po śmierci swojego ojca. Jest najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii i najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Zanim objęła tron przez 11 miesięcy urząd sprawował Edward VII, wuj Elżbiety. Abdykował ze względu na małżeństwo z amerykańską rozwódką. Kościół nie akcentował bowiem małżeństw z rozwiedzionymi. Tron objął Jerzy VI, brat ówczesnego króla. Jego miejsce zajęła młoda Elżbieta.

Prywatnie żona Filipa Mountbatten. Nie było to małżeństwo aranżowane. Młodzi sami zdecydowali o ślubie pomimo niechęci ze strony rodziców Elżbiety. Filip otrzymał tytuł Księcia Edynburga, a jego żona Księżniczki. Tak też byli określani aż do objęcia tronu. Po ślubie para nosiła nazwisko Filipa. Po objęciu tronu przez Elżbietę Pałac naciskał na powrót do Windsorów. Filip nie był zadowolony z tego powodu więc na mocy orzeczenia Tajnej Rady dzieci pary noszą podwójne nazwisko.

Małgorzata Windsor

Siostra Elżbiety, młodsza o zaledwie cztery lata. Chciała związać się z pilotem Peterem Townsendem. Pomimo zaręczyn do małżeństwa nie doszło. Mężczyzna był rozwodnikiem a takich związków zakazywał kościół anglikański. Pomimo zgody Elżbiety małżeństwa nie sformalizowano. Małgorzata poślubiła więc  Antony’ego Armstronga-Jonesa. Po ślubie siostra Elżbiety otrzymała tytuł hrabiego Snowdon, a jej mąż lordem. Mają dwójkę dzieci: Davida Jonesa i Lady Sarah Armstrong – Chatto. Związek pary zakończył się rozwodem. Zmarła w 1992 roku z powodu udaru mózgu. Miesiąc później odeszła królowa – matka.

Karol Mountbatten

Windsor, książę Walii– jest następcą tronu więc i pierwszym potomkiem Królowej i Księcia Edynburga. Z pierwszego małżeństwa z Dianą Spencer ma dwóch synów Williama i Harrego. Małżeństwo było owiane wieloma kontrowersjami. Diana po porodzie popadła w depresję, chorowała na bulimię a media nie chciały odpuścić. Pomimo przeszkód wykonywała swoje obowiązki Księżnej Walii. Wspólnie z Karolem podróżowali w imieniu Korony. Po czteroletniej separacji małżeństwo Karola i Diany zostało przerwane. Księżna w dalszym ciągu miała prawa do opieki i wychowywania swoich synów i mogła pozostać w Pałacu Kensington. Oddała się działalności charytatywnej. Po śmierci Diany związał się z Camilą Parker – Bowles, swoją wieloletnią znajomą. Po ślubie otrzymała tytuł Księżnej Kornwalii.

William Mountbatten-Windsor     Wnuk Jej Królewskiej Mości, drugi w kolejce do tronu. Jest kapitanem piechoty morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych Brytyjskich Sił Zbrojnych. Związał się z Catherine Middleton. Oboje otrzymali tytuł Księcia i Księżnej Cambridge. Mają trójkę dzieci: Georga (trzeci w kolejce do tronu), Cherlotte i Louisa.

Henry  Mountbatten-Windsor      
Wnuk Elżbiety II i Filipa. Podobnie jak starszy brat skończył Eton College. Związał się z amerykańską aktorką Meghan Markle. Otrzymali tytuł Księcia i Księżnej Sussex. Niecały rok po ślubie na świat przyszedł ich pierwszy syn Archie. Na początku roku para ogłosiła, że rezygnuje z obowiązków królewskich i chce się poświęcić organizacji dobroczynnej.

Brytyjska Rodzina Królewska – kto jest kim?

Anna – jedyna córka Jej Królewskiej Mości i księcia Filipa. Zajmuje 14 miejsce w kolejce do tronu. Z pierwszego małżeństwa z Markiem Philipsem ma dwoje dzieci: Petera Philipsa i Zarę Tindall. Para rozwiodła się, a księżniczka poślubiła Timothy’ego Laurence’a. Ma tytuł Księżniczki Królewskiej. Uprawia jazdę konną, była nawet reprezentantką Wielkiej Brytanii w tej dyscyplinie na letnich Igrzyskach.

Andrzej – trzecie dziecko Elżbiety i Filipa. Książę Yorku. Związał się z Sarą Ferguson. Ma z nią dwie córki: Beatrycze i Eugenię. Obie noszą tytuły Księżniczek Yorku. Andrzej działał zarówno charytatywnie, jak i naukowo. Odbywał oficjalne wizyty w imieniu królowej. Co ciekawe jest spokrewniony ze wszystkimi rodzinami królewskimi w Europie. W zeszłym roku wycofał się z życia publicznego. Rozwiódł się z żoną ale pozostają w dobrych stosunkach.

Edward – najmłodsze dziecko monarchy. Nosi tytuł Hrabii Wessex. Kameralny ślub wziął z Sophie Rhys-Jones. Uroczystość była skromna, co oznaczało zerwanie z tradycją wystawnych imprez. Królowa nie nadała mu również tytułu księcia tylko hrabiego. Z małżeństwa ma córkę Lady Lousie i syna Jamesa.

Rodzina królewska od lat znajduje się na świeczniku i nieustannie musi liczyć się z krytyką ze strony mediów. Protokół jest nieco mniej rygorystyczny, dopuszczone zostały rozwody i ponowne małżeństwa. Kolejka do tronu jest jednak długa, prawnuków przybywa, a Królowa wydaje się być w pełni sił.